امکان تکرار خرداد ۹۲ در انتخابات ۱۴۰۰
امکان تکرار خرداد ۹۲ در انتخابات ۱۴۰۰
روزنامه آرمان ملی طی یادداشتی احتمال امکان تکرار خرداد ۹۲ در انتخابات ۱۴۰۰ را بررسی کرد

انتخابات ۹۸ و پیروزی جریان راست و فتح بی‌دردسر پارلمان، آنان را به این خیال فرو برده که می‌توانند با این روال خود را فاتح پاستور بدانند، اما خود نیز به این موضوع آگاه هستند که اگر پهن کردن فرش قرمز از سوی برخی نهادهای تاثیرگذار و نظارتی موجود نبود همین جریان با یک ناکامی دیگر روبه‌رو می‌شد. آنها زمانی کلید بهارستان را بر دست گرفتند که جریان رقیب و حتی برخی از همفکران آنها که در مجلس دهم حضور داشتند به هر نوعی که بود دست‌شان از صندوق رای کوتاه شد. اما حال شاهد هستیم که برای۱۴۰۰ از هم‌اکنون به‌دنبال معرفی کاندیداهای خود به شکل جعبه‌ای هستند، تا یک نفر از این لیست انتخاب شود، که خبرهای غیر‌رسمی از شاهین اقبالی سخن به میان آورده که قرار است بر دوش آن یک نفر بنشیند و او را راهی پاستور کند. این لیست در حالی از سوی برخی از چهره‌های جریان راست بر سر زبان‌ها افتاده که دو نفر از این لیست در حال حاضر سکاندار دو قوه مهم چون مقننه و قضائیه هستند و نفر دیگر آن به سمت دیوان محاسبات برگزیده شده است. این انتصاب در حالی رخ داده که فرد انتخاب شده از سوی رئیس مجلس در معارفه او اظهار داشت: «‌هر چه بود گذشت. از امروز عمل شما مهم است. مردم براساس عمل شما قضاوت می‌کنند. شما در عمل ثابت کنید از فرزندان گام دوم انقلاب هستید». این در حالی است که مجلس درباره موضوع نماینده برگزیده گچساران این واژه را به کار نبرد و او را از بهارستان اخراج کرد و هیچ فردی از این دست سخنان به میان نیاورد.

تاثیر مجلس بر انتخابات

اما داود سلیمانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ اعتقاد دارد که همواره دولت جدید تحت‌تاثیر نفرات حاضر در بهارستان است. این فعال سیاسی در گفت‌و‌گو با «آرمان ملی» گفت: همواره ما شاهد بودیم که ترکیب مجلس نقش مهمی در انتخاب نفر نهایی در پاستور خواهد داشت. تجربه نشان می‌دهد که وقتی مجلس در اختیار یک طیف خاص باشد دولت بعدی هم تحت‌تاثیر همین جریان بر سر کار می‌آید. موضوع مهم‌تر که در این بین بیشتر اهمیت پیدا کرده است بررسی تایید‌صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان بوده که با دقت بیشتری انجام می‌شود. اما نقش اصلاحات در این انتخابات قابل‌توجه است زیرا این جریان می‌تواند به سمت مباحث و گفتمان و مسائل اجتماعی روی برگرداند و در این راستا قدم بردارد. اما برخی بر این اعتقاد هستند که با توجه به رویکرد تایید صلاحیت‌ها در انتخابات ۹۸ شاید گزینه‌ای از سوی این جریان معرفی نشود یا نتواند نظر شورای نگهبان را اخذ کند. اما غافل از آن هستند که این جریان همیشه متکی به مردم بوده و این مردم هستند که با رفتار خود موضوع را روشن می‌کنند.

۹۲‌ دیگر در انتظار ۱۴۰۰

اما خبرها حکایت از این دارد که اردوگاه جریان اصلاحات‌ به صورت چراغ خاموش در حال حرکتند و آنها نیز به شکل جریان رقیب خود اما نه مثل آنان سخنانی را به میان می‌آورند. اما در طول تاریخ شاهد بودیم که این عرصه همواره غیر‌قابل پیش‌بینی بوده و در نهایت چهره‌ای از صندوق رای بیرون می‌آید که تمام معادلات و برنامه‌ریزی‌ها را به‌هم می‌ریزد. جریان راست همان‌گونه که پیش‌تر گفته شده است خود را از هم‌اکنون در حیات پاستور در حال قدم زدن می‌بیند. آنها فکر می‌کنند بالاخره به آرزوی دیرین خود یعنی رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری می‌رسند و شاهین ریاست‌جمهوری بالاخره بر شانه یک اصولگرا می‌نشیند‌. آنها همچون همیشه خیال‌شان از دریافت تاییدیه گزینه مدنظرشان از جانب شورای نگهبان آسوده است و با توجه به تجربه انتخابات مجلس که با کمترین میزان مشارکت و در اوج ناامیدی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان نسبت به گزینه‌های این جریان رقم خورد، تنها سد مقابل‌شان برای فتح «پاستور» را دستیابی به اجماع نسبی روی یک گزینه قابل‌قبول می‌بینند. مشکلی که البته ظاهرا چندان جدی نیست، اما آنگاه اهمیت خود را نشان خواهد داد که به آن «مینی‌بوسی» به‌نقل از عزت‌ا… ضرغامی که چندی پیش در یک گفت‌وگو به آن اشاره کرده بود، برمی‌خورند. مینی‌بوسی که شاید این ۸ نفر هم جزو سرنشینانش باشند. اما این جریان هنوز از خاطر نبرده است که در سال ۹۲ با حضور حسن روحانی و بنر درود بر سه مرد مهربانی و در لقای حمایت از امیرکبیر معاصر و همچنین مرد عبا شکلاتی «شیخ دیپلمات رئیس دولت اصلاحات» تمام معادلات خود را نقش بر آب دیده و در مقابل حسن روحانی که با کلید خود تمام زنجیر چرخ‌های آنها‌، که برای بالا رفتن از این کوه بزرگ یخی بسته شده بود، قفل شد و سرانجام روحانی به عنوان کلیددار پاستور انتخاب شد. اما از این سو در اردوگاه جریان اصلاحات بازی به‌گونه دیگری برای ۱۴۰۰ در حال طراحی است. برخی دلواپسان بعد از استعفای عارف و موسوی‌لاری کار این جریان را تمام شده می‌دانند، اما شنیده‌ها از این حکایت دارد که این جریان با تمام قوای خود به میدان آمده و گزینه‌هایی روی میز خواهد گذاشت که شاید یک بار دیگر ۹۲ دیگر را رقم بزند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای