انتخابات ۱۴۰۰؛ افراد یا سیاست ها
انتخابات ۱۴۰۰؛ افراد یا سیاست ها
هاشمب طبا در یادداشتی که در روزنامه شرق منتشر شده است عنوان کرده که فرای اینکه رییس جمهوری از چه گرایشی است مهم فقدان سیاست گذاری های اصولی برای رشد کشور است! این در حالی است که سیاست های کلی نظام توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ می شود

این روزها پس از فعالیت های ابتدایی دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی که تظاهرکنندگان به اصولگرایی ظاهرا بر آن تکیه زده اند و چند مصوبه مورد توجه داشته اند، صحبت از آن است که نامزد اصولگرا ها، نامزد اصلاح طلب ها و نامزد مستقل برای رئیس جمهوری ۱۴۰۰ چه کسانی هستند و در رسانه های مکتوب و مجازی این مسئله مطرح و از افراد مختلف نظرخواهی می شود.

حتما مهم است که پس از گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود به قرن پانزدهم رئیس جمهوری بر کشور گمارده شود که بتواند به قول رهبر انقلاب گام دوم انقلاب را با روحی جدید و شادابی و استحکام بردارد. اما ببینیم آیا از این مهم، مهم تر هم وجود دارد؟ به قول فلاسفه به جای بنیادنهادن یک فرضیه کلی و به دنبال اثبات آن خوب است از روش استقرا استفاده کنیم و ببینیم این انتخاب چقدر مهم است و آیا مطلبی مهم تر از آن وجود دارد یا خیر؟ با یک موضوع بسیار مطرح که هم در روزنامه ها به آن پرداخته می شود و هم در فضای مجازی مورد عنایت است شروع می کنیم. می بینیم که پدیده ای به نام باستی هیلز در لواسان شکل گرفته با ویلاهای بسیار، وسیع و لوکس که مساحت زیربنای برخی از آنان به پنج هزار متر می رسد و کاخ نیاوران محمدرضا پهلوی در برابر آن حقیر است. معمولا این ویلاها خالی است و در آخر هفته ها تنی چند برای اقامت در آن حاضر می شوند، حال برای چه کاری؟ وارد مقولات نمی شویم. مشابه این ساختمان های نوبنیاد در باستی هیلز در اطراف تهران و شهرهای مختلف نیز ساخته شده و در حقیقت سکونتگاه دوم یا چندم صاحبان آن است. این ساختمان ها در زمان طاغوت ساخته نشده، در جمهوری اسلامی به صورت مخفیانه ساخته نشده، بلکه در مقابل چشمان و دیدگاه مسئولان اعم از وزیر مسکن و شهرسازی، شهرداران، ائمه جمعه و جماعت و مردم عادی ساخته شده است. در طول ساخت این ساختمان ها همه نوع رئیس جمهوری اعم از توسعه گرا، اصلاح طلب، ولایی و حقوق دان وجود داشته اند و وزرای مسکن و شهرسازی هم نظر خود را هم انتخاب کرده اند، پس چگونه چنین امر نامیمونی قد برافراشته است؟ در کنار این ویلاها و قصرهای برافراشته، روستاهای کشور همچنان از خانه های خشت و گلی انباشته است که مردم آن با یک زلزله هلاک یا بی خانمان می شوند. 

آری مصالح و امکاناتی که باید برای احیای بافت فرسوده و روستاهای ما به کار رود، صرف این ساختمان ها در مقابل چشم مسئولان مسلمان، مکتبی و مردم مدار شده است. معلوم می شود که روسای جمهور، وزیران و شهرداران عملا بی تاثیر هستند. آنچه موثر است سیاست های خانه سازی و اصلاح بافت مسکن است. نبود سیاست خانه سازی و واگذاری آن به قدرت و امکانات مردم، دهیاری ها و شهرداری ها چنین فاجعه ای را رقم زده است. برخی به یک حدیث (که معلوم نیست چقدر صحت دارد) استناد می کنند که مسکن وسیع و مرکوب راهور مستحب است و آن را دستمایه جلوگیری از هرگونه سیاست گذاری می دانند. مگر یک خانواده برای زندگی به چه مقدار مساحت مسکونی نیاز دارد؟ اگر سیاست مسکن سازی در کشور به نحوی بود که مثلا اجازه ساخت مسکن بیش از ۲۰۰متر را نمی دادند آیا امروز آپارتمان های هزار یا دو هزار متری در طبقه ۲۵ مجهز به استخر و سونا و سایر لوازم لاکچری وجود داشت؟ این حرف را هم که زده ایم، فورا اتهام سوسیالیستی یا کمونیستی بودن به گوینده زده شده؛ مثل همان زمان نهضت مشروطه که به مشروطه خواهان اتهام بابی، ازلی زده می شد.

درباره مرکوب راهور هم دیدیم که در همه دوران ها لوکس ترین اتومبیل ها مثل پورشه، مازراتی، لکسوس و… با پول نفت وارد کشور شد و یک جوان ۱۸ساله سوار بر آن بر کودک زباله گرد پوزخند می زد و از او عبور می کرد. سیاست واردات خودرو در همه دوران ها و همه رئیس جمهور ها با کم و زیاد چنین بوده است.

موضوع نبود سیاست گذاری در استفاده از آب زیرزمینی، کف شکنی و شیوه کشاورزی، سرزمین ایران را به برهوت شدن تهدید می کند. همه روسای جمهور و وزیران کشاورزی به جای پافشاری بر داشتن یک سیاست کشاورزی درست، در ارائه آمار رشد کشاورزی کوشش داشته اند؛ آماری که راستی آزمایی آن بسیار دشوار است و البته نتیجه همه آنها تهدید سرزمین کشاورزی است.

وزیران نیرو هم همواره در پی ساخت نیروگاه هایی با سوخت فسیلی بوده اند که هرچه بیشتر برق تولید کنند و با یارانه پنهان به مردم بدهند تا ویلاهای چهل چراغ دار و مغازه های لوکس هزارچراغه، از نعمت برق حاصل از نفت سرزمین مردمان محروم نباشند و مردم با برق ارزان هر چه بخواهند بیجا و بجا مصرف کنند و هیچ سیاستی تعیین کننده مصرف برق نباشد به جز شیب ملایم قیمتی بر اساس مصرف که با ترس و لرز ادا می کنند.

از این روش استقرا اگر استفاده کنیم، می بینیم که روسای جمهور تقریبا یک گونه و حسب روال در جریان، با کمی تغییر حرکت کرده اند. برای مثال برنامه های توسعه پنج ساله را معمولا در حد ۲۰ تا ۲۵ درصد به اجرا گذاشته اند و البته آنچه در حد ۲۵ درصد بوده، به روال عادی در جریان بوده که اگر برنامه هم نوشته نمی شد باز هم به اجرا درمی آمد. بگذریم که آقای احمدی نژاد اعلام کرد اصلا برنامه را خمیر کردیم و مجلس هم او را تشویق کرد. خلاصه از این استقرا نتیجه می گیریم که سیاست گذاری و اجرای برنامه اعم از سیاست گذاری خارجی، سیاست یارانه ها، سرمایه گذاری خارجیان در سرمایه گذاری داخلی، رشد نقدینگی، سیاست های بانکی و پولی کشور و سیاست های ارزی کشور مقابله با تفاوت های طبقاتی بر اساس «دستش نزن بدتر می شود» بوده و کار را به اینجا کشانده است. الحق در برخی موارد که سیاست گذاری شده بود (که در اینجا ضرورتا به آن اشاره نمی شود) کار خوب از آب درآمده است؛ یعنی می شود سیاست گذاری کرد، در آن ایستاد و کار را پیش برد. ظاهرا سیاست گذاری های عیان چون ممکن است موجب دلخوری اجتماعی، انتقاد و برخورد با سیاست گذار باشد، مغفول واقع می شود اما در برخی موارد که عیان شدن آن درست نیست، خوب از آب درآمده است.

پس اینکه چه کسی فرمان رئیس جمهوری را به دست بگیرد، چندان مهم نیست و مهم تر از آن سیاست های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که اگر بر آن پای بفشاریم که هر رئیس جمهوری موظف به اجرای آن است و البته توان رئیس جمهور در اجرای سیاست ها بسیار مهم است.

حالا آن قدر سوال نکنید که نامزد رئیس جمهور آیا اصولگرا، لیبرال، اصلاح طلب، پایداری و مستقل خواهد بود یا نه. گمشده ما در این چهل و اندی سال سیاست گذاری های اصولی برای رشد کشور و ایجاد اشتغال مفید و افزایش درآمد سرانه مردم، پایداری و شادابی سرزمینی و امید به آینده مردم بوده است. این گمشده را هرچه زودتر بیابیم تا نمونه های عینی باستی هیلز و نمونه های مشابه آن را در سایر پدیده های اجتماعی تکرار نکنیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای