تندرو‌ها فقط نگران نامزدی ظریف هستند
تندرو‌ها فقط نگران نامزدی ظریف هستند
زیباکلام گفت: جالب است حتی در زمان هایی که ظریف در مجلس یا جاهای دیگری مورد هجمه ها و توهین های بزرگ قرار گرفت، او هیچ گاه با ادبیات توهینی و سخیف پاسخ طرف مقابل را نداد بلکه با سعه صدر و جملات دیپلماتیک جواب هایی را بیان کرد که فرد توهین کننده نزد افکارعمومی محکوم شد.

اصولگرایان به برد خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خوشبین و مطمئن هستند. با وجودی که اصلاح طلبان گزینه های زیادی را مطرح می کنند اما اصولگرایان هیچ یک از آنها را رقیب جدی نمی دانند، به جز محمدجواد ظریف. وقتی نام ظریف می آید، مخالفان جدی دولت برافروخته می شوند و یادشان می رود که تا لحظاتی پیش خود را پیروز قطعی میدان در ۱۴۰۰ می دانستند. درباره چرایی این مسئله با صادق زیباکلام گفتگو کردیم.

صادق زیباکلام در گفتگو با نامه نیوز درباره شانس محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بعد از انتخابات مجلس در اسفند سال ۹۸ مخالفان جدی دولت می دانند کسر قابل توجهی از ۲۴ میلیون رأی دهنده به آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت نخواهند کرد.

وی با اشاره به ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان افزود: تندروهایی همچون جبهه پایداری و احمدی نژادی ها زیاد به این مسئله توجه نمی کنند که اصلاح طلبان چه می گویند و از جناح اصلاحات چه کسانی می خواهند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند بنابراین برای شان مهم نیست که محمدرضاعارف، محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری چقدر شانس دارند یا حتی محمدرضا خاتمی اساسا ثبت نام می کند یا نمی کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تأکید کرد: اصولگرایان به ویژه تندروهای جبهه پایداری تنها زمانی خیال شان راحت می شود و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را قطعی و حتمی می دانند که محمدجواد ظریف نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشود چون او سه ویژگی دارد که همین مسئله اسباب نگرانی مخالفان دوآتیشه اش را برای انتخابات سال آینده فراهم می کند.

وی افزود: با وجود همه حملاتی که مخالفان برجام در زمان مذاکرات، پس از توافق و حتی بعد خروج امریکا از برجام به محمدجواد ظریف انجام دادند، همیشه رهبر انقلاب نگاه تأییدی به ظریف داشتند. ضمن آنکه محمدجواد ظریف ارادت ویژه ای به شهید سردار حاق قاسم سلیمانی داشت.

این استاد دانشگاه یادآور شد: محمدجواد ظریف مسلط به زبان انگلیسی است، وجه تحصیلکرده و حالت روشنفکری بارزی دارد و پیشینه اجتماعی او با خیلی از اصلاح طلبان فرق می کند. تحصیلکرده آمریکاست و سال ها در آنجا زندگی کرد بنابراین تندروهایی مثل جبهه پایداری نگران این هستند که اگر روزی ظریف نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود براساس این نقاط قوت، اقشار تحصیلکرده جامعه فارغ از دیدگاه های سیاسی به ظریف رأی دهند. ضمن آنکه ارتباط خوب ظریف با شهید حاج قاسم سلیمانی نیز شاید مزید برعلت شود تا بخشی از بدنه اصولگرایی زمان انتخابات به سوی او متمایل شوند.

وی با اشاره به کاریزما و فن بیان ظریف هنگام چالش های کلامی بیان کرد: اینها همه برآمده از وجوه تحصیلکردگی، روشنفکری و تکنوکراسی آقای ظریف است. قدرت فن بیان ظریف هنگام مناظرات انتخاباتی می تواند برای رقیب چالش ایجاد کند.

زیباکلام افزود: جالب است حتی در زمان هایی که ظریف در مجلس یا جاهای دیگری مورد هجمه ها و توهین های بزرگ قرار گرفت، او هیچ گاه با ادبیات توهینی و سخیف پاسخ طرف مقابل را نداد بلکه با سعه صدر و جملات دیپلماتیک جواب هایی را بیان کرد که فرد توهین کننده نزد افکارعمومی محکوم شد.

وی با بیان اینکه حتی همکاران نزدیک او همچون آقایان عراقچی و روانچی نیز خصوصیاتی همچون ظریف دارند، ادامه داد: اگر کار به مناظرات انتخاباتی بکشد ممکن است این ویژگی های ظریف توجه افکارعمومی را به خود جلب کند و بخشی از آن ۲۴ میلیون نفری که تصمیم جدی داشتند که دیگر رأی ندهند، به صحنه بیایند و آرای خود را به نفع محمدجواد ظریف به صندوق بیاندازند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: ظریف همواره ضمن وفاداری به آرمان های انقلاب و اسلام، کاملا فردی معتدل و میانه رو است و مردم این نکته را در نظر می گیرند که او با یک نامزد تندرو جبهه پایداری خیلی فاصله دارد. پس تنها کسی که پایداری و احمدی نژادی‌ها نامزدی او را جدی می‌گیرند و درباره این مسئله نگران هستند محمدجواد ظریف است والا درباره هیچ یک از چهره های اصلاح طلب کوچکترین نگرانی ندارند چون می دانند از ناحیه آنها هیچ خطری شانس پیروزی اصولگرایان را تهدید نمی کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
  • منبع خبر : نامه نیوز