عارف: مشارکت کم مردم نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند
عارف: مشارکت کم مردم نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند
ییس بنیاد امید ایرانیان میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: در انتخابات مجلس یازدهم مشارکت قابل قبولی را شاهد نبودیم و اگر این میزان مشارکت در انتخابات آینده ادامه داشته باشد نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند.
 • محمدرضا عارف روز شنبه در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و مدنی شهرستان ری با تسلیت ایام دهه آخر ماه صفر به مرور اهدافی که در پی آن انقلاب اسلامی ایران محقق شد، پرداخت و گفت: انقلاب و ارزش‌های انقلاب همواره باید زنده بماند و تلاش کنیم که اهداف این انقلاب تحقق یابد.

  وی افزود: آنچه بعد از ۴۲ سال از انقلاب به‌دست‌آمده، قطعاً بسیار ارزشمند است ولی ما به اهداف نهایی نرسیده‌ایم که بگوییم دیگر در جامعه تغییر لازم نیست، تغییر در این مرحله یک تفاوت اساسی با تغییر در قبل از انقلاب دارد. در قبل از انقلاب تغییر برای از پای درآوردن یک رژیم تا بن دندان فاسد و وابسته به بیگانه بود و امروز تغییر برای این است که نظامی که از متن جامعه درآمده است به اهداف خود برسد، اگر لازم است در ساختارها و رفتارها اصلاح شود و تلاش کنیم تا آرمان‌های انقلاب و همان اهدافی که در قانون اساسی آمده است، تحقق یابد.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: معتقدیم با روند فعلی که ممکن است حتی با حسن نیت هم باشد، پیشرفت کشور دور از دسترس است. مشکلاتی همچون فقر، تبعیض و نابرابری افزایش پیدا کرده است، تهدیدها علیه ایران افزایش پیدا کرده و حتی خطر تحریف اسلام و آرمان‌های انقلاب نیز وجود دارد.

  دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت‌های بعد از انقلاب بود

  عارف با اشاره به عملکرد دولت اصلاحات، یادآور شد: با صراحت می‌گویم دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت‌های بعد از انقلاب در همه زمینه‌ها اعم از پیشرفت اقتصادی، تأمین حقوق و آزادی‌های مردم و ارتقا شأن و منزلت ایران در مجامع بین‌المللی بود و تمامی آمارها صحت ادعای من را اثبات می‌کند. در ۸ سال دولت اصلاحات با نفت بشکه‌ای ٩ دلاری و با خشکسالی وحشتناکی که داشتیم، تورم به ۱۱.۵ درصد رسید.

  وی ادامه داد: انتظار بود دولت‌هایی که بعد از اتمام دوره اصلاحات زمام امور را بر عهده می‌گیرند، روند آغاز شده در دولت اصلاحات را ادامه می‌دادند و شاهد پیشرفت‌های بیشتری باشیم ولی نه‌تنها پیشرفتی در کار نبود بلکه بعد از دولت اصلاحات تا امروز شاهد عقب‌گردهای زیادی در شاخص‌های مختلف بودیم.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان به شرایط انتخابات سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: در شرایطی که بعد از حوادث سال ۸۸ با آن روبه‌رو بودیم و با آن شرایط امنیتی و یاس و سرخوردگی که بر نخبگان حاکم بود، با پیشتازی و میدان‌داری جوانان تحولات انتخابات سال ۹۲ شکل گرفت و معادلات برخی جریانات که می‌خواستند به‌زعم خود آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات بزنند، بر هم زدند.

  در دهه ۹۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین هجمه‌ها و حملات به جریان اصلاحات بودیم

  عارف با اشاره به پیروزی‌های جریان اصلاحات در دهه ۹۰، تصریح کرد: در دهه ۹۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین هجمه‌ها و حملات به جریان اصلاحات بودیم. این حملات هم به تفکر اصلاحات بود و هم به افراد اصلاح‌طلب که به‌نوعی سمبل جریان اصلاحات محسوب می‌شدند و متأسفانه این روند تخریبی دامن خود جریان اصلاحات را هم گرفت و از داخل این جریان اظهارنظرهایی که روند تخریبی رقیب اصلاحات را تقویت می‌کرد شنیده شد.

  وی به رویکرد تخریبی علیه فراکسیون امید مجلس دهم از همان روزهای ابتدایی تشکیل آن اشاره کرد و گفت: علی‌رغم تخریب‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه فراکسیون امید صورت گرفت اما مردم یک سال بعد از تشکیل مجلس دهم، یعنی در انتخابات خرداد ۹۶ به لیست امید شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران به‌صورت کامل رأی دادند و اعتماد مجدد مردم به لیست امید با وجود ۴۸ لیست جعلی به نام اصلاحات و تمامی حملاتی که به فراکسیون امید صورت گرفته بود، پیام‌های زیادی داشت.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم را نگران‌کننده توصیف کرد و گفت: مردم به خاطر برخی ناکارآمدی‌ها و وضعیت معیشتی که با آن دست‌به‌گریبان هستند گلایه‌های به حقی از مسؤولان دارند و به همین دلیل و هم به خاطر رد صلاحیت‌های گسترده صورت گرفته و هم به دلیل نوع رفتار جریانات سیاسی در انتخابات مجلس یازدهم مشارکت قابل قبولی را شاهد نبودیم و اگر این میزان مشارکت در انتخابات آینده ادامه داشته باشد نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند.

  عارف حضور مردم در رویدادهای مهم را تضمین‌کننده مشروعیت نظام دانست و تأکید کرد: میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم به این مشروعیت آسیب زد.

  وی با بیان اینکه باید شرایط فعلی حاکم بر کشور تغییر کند و ادامه روند فعلی با همراهی مردم می‌تواند اصلاح شود، خاطرنشان کرد: کسانی که دل در گروه انقلاب دارند و دغدغه‌مند هستند از وضعیت فعلی کشور که می‌تواند تداوم آن منجر به اتفاقات ناگواری شود نگران هستند و راه فائق آمدن بر مشکلات و چالش‌ها را تغییر در نحوه اداره کشور و حفظ انسجام و همدلی در خانواده انقلاب می‌دانند.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبانی که به گفتمان اصلاح‌طلبی اعتقاد راسخ دارند هیچ‌گاه در نقش اپوزیسیون ظاهر نمی‌شوند، گفت: تجربه نشان داده است که یک جریان سیاسی نمی‌تواند کشور را اداره کند و کسانی که فکر می‌کنند یکدست شدن حاکمیت باعث حل مشکلات مردم می‌شود، سخت در اشتباه هستند.

  جریان رقیب اصلاحات شهامت عذرخواهی را ندارد

  عارف بابیان اینکه جریان رقیب اصلاحات هیچ‌گاه شهامت عذرخواهی از مردم به خاطر حمایت از آقای احمدی‌نژاد را نداشت و حتی منکر حمایت از او شده بود، تأکید کرد: اصلاح‌طلبان برخلاف رقیب خود هیچ‌گاه حمایت از آقای روحانی را انکار نکرده‌اند و با وجودی که اصلاحات در این رهگذر آسیب دید، حاضر به عذرخواهی هستند، اما مطمئناً دولت فعلی تنها مقصر برخی ناکارآمدهای نیست و تحریم‌های ظالمانه و عملیات روانی که در داخل کشور علیه دولت شکل گرفت در شکل‌گیری این ناکارآمدی‌ها مؤثر بوده است.

  وی با اشاره به خط تخریبی رسانه‌های بیگانه علیه اصلاح‌طلبان، گفت: رسانه‌های فارسی‌زبانی که در خارج از کشور مدیریت می‌شوند در چند سال اخیر یک هدف را دنبال کرده‌اند و آن‌هم تخریب هدفمند اصلاح‌طلبان بوده است چرا که می‌دانند بقای نظام به حضور اصلاح‌طلبان پیوند خورده است.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه انتظار بود بعد از دستاوردهای ارزشمند گفتمان اصلاح‌طلبی در دهه ۹۰ یک صدا از داخل جریان اصلاحات شنیده شود، تأکید کرد: عده‌ای با اظهارنظرهای نسنجیده به انسجام جریان اصلاحات ضربه زدند و به همین دلیل هدف ما در مقطع فعلی باید بازگرداندن انسجام در خانواده اصلاحات باشد.

  عارف با اشاره به انتخابات خرداد ۱۴۰۰، گفت: در انتخابات آینده مسؤولیت ملی همه جریانات سیاسی باید حضور مؤثر و باشکوه مردم در انتخابات باشد و یکی از عوامل حضور و مشارکت مردم در انتخابات نحوه رفتار متصدیان امر انتخابات است که مطمئناً سلیقه‌ای عمل کردن در این موضوع مهم خسارت‌بار خواهد بود.

  وی با ذکر این نکته که نباید از انتخابات شوراها غافل شویم، مشارکت زنان و جوانان در رویدادهای مهم کشور از جمله انتخابات را تأثیرگذار دانست و گفت: دولت آینده در اختیار هر جریان سیاسی که باشد باید بپذیرد که حداقل ۵۰ درصد از مدیران دولت از جوانان و زنان باشد.

  رئیس بنیاد امید ایرانیان در پایان تأکید کرد: اگر مردم با امید درصحنه حاضر شوند، تردیدی ندارم که نتیجه رأی آن‌ها در جهتی خواهد بود که در مسیر تأمین خواست‌های ملت ایران، آزادی، استقلال، پیشرفت و رفع تهدیدهاست.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  • منبع خبر : امیدنامه