مخالفت عضو جامعه روحانیت با ورود قالیباف و رئیسی به انتخابات ۱۴۰۰
مخالفت عضو جامعه روحانیت با ورود قالیباف و رئیسی به انتخابات ۱۴۰۰
عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: بنده مخالف ورود رئیسی و قالیباف به انتخابات 1400 هستم، رییسی، کارش را در قوه قضاییه آغاز کرده، قالیباف هم همینطور.

حجت الاسلام «احمد سالک»، عضو جامعه روحانیت مبارز، در پاسخ به این سوال که بسیاری از کاندیداهایی که برای جریان اصولگرایی مطرح می شوند انقلابی هستند اما آنچنان که باید جوان نیستند همچنین تا چه حد بزرگان اصولگرا به نسل جوانان انقلابی اهمیت می‌دهند؟ ارزیابی شما در این باره چیست؟ به خبرنگار سیاسی برنا گفت: ابتدا باید به چند نکته توجه داشت نخست اینکه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره) روی دوش انسانهای ارزشی و انسانهایی که انس عمیقی با دین و انقلاب داشتند به ویژه جوانان قرار گرفته است.

او افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که ما چندین بار دستگیر شدیم، بنده جوانی ۲۷ساله بودم که به زندانهای شاه و ساواک افتادم؛ در شش مورد دستگیری های کل کشور دستگیر شدم از شیراز گرفته تا بندرعباس و غیره. بنابراین اصل انقلاب ارزشی و فرهنگی ما روی دوش نسل جوان به تبعیت از امام (ره) بود.

سالک ادامه داد: نکته دوم اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و طی این چهل سال، جنگ تحمیلی ۸ ساله روی دوش جوانان این مملکت بوده همچنین پیروزی هایی که به دست آوردیم، روی دوش انسانهای مومن، انقلابیِ، معتقدِ و جوان شکل گرفته است. نکته سوم اینکه جوان را باید هم از نظر ارزشی و هم از نظر محتوای علمی و هم از نظر مسئله حکومتی، تعریف کرد.

او اضافه کرد: اداره یک کشور غیر از حضور در صحنه ای است که در یک مقطعی از زمان و تاریخ باید یک عملیاتی را انجام دهد، اداره کشور در ابعاد مختلف نیازمند انسانهای باتجربه است؛ لازمه داشتن جوانان باتجربه برای گذراندن دوران اجرایی در مدیریت کشور، حضور در صحنه انتخابات ۱۴۰۰ و ریاست جمهوری است.

این نماینده مجلس دهم درباره دولت جوان انقلابی بیان کرد: بنابراین آن کسی که بخواهد دولت جوان انقلابی را مبتنی بر مجموعه ارزشهای الهی، دینی و انسانی در ۱۴۰۰ شکل دهد، ضرورتا باید دوره ای از مدیریت اجرایی را در کشور گذرانده باشد به تعبیری سردی و گرمی مسائل مختلف کشور را دیده باشد، فراز و فرودهای کشور را درک کرده باشد مسائل اصلی ارزشی مانند اجرای عدالت، انصاف بین جامعه، ارتباط بین توده های مردم و محرومین را تجربه کرده باشد وگرنه هر کسی ممکن است، ادعا کند جوان است و حتما باید در میدان انتخابات حضور پیدا کند.

او تصریح کرد: ریاست جمهوری و دولت جوان یک سری ویژگی ها و شاخصه های خودش را نیاز دارد، هم در سنین جوانی باشد هم از یک سری تجربیات اجرایی برخوردار باشد، هم سختی ها را تحمل کرده باشد و هم انس و ارتباط با مبانیِ دینی و ارزشی داشته باشد و هم ارتباطاتش در داخل کشور و سطح بین المللی و منطقه، تعریف شود.

احمد سالک تشریح کرد: اگر جوانی بیاید و هیچ گونه اطلاعات ملی و جهانی نداشته باشد حضورش در انتخابات ۱۴۰۰، مسئله سنگینی بوده و ساده نیست. رهبری نیز فرمودند که یک دولت حزب اللهیِ جوانِ انقلابی روی کار بیاید.

این عضو جامعه روحانیت مبارز اضافه کرد: سه کلید واژه حزب اللهی، انقلابی و جوان، شاخصه های یک کاندیدا است. در واقع شاخصه هایی که در یک نیروی حزب اللهی داریم اخلاص، صداقت، تجربه، اطلاعات وسیع و بصیرت فوق العاده است. اگر فرد انقلابی باشد باید مدیر اجرایی و جهادی باشد و خودش را در چنگال بروکراسی قرار ندهد، بلکه بتواند از بحران های مختلف سیاسی و اجتماعی عبور کند و حداقل آمادگی قبل از ریاست جمهوری، داشته باشد.

او اشاره کرد: جوان باشد که تعریف جوان هم مشخص است. بی تردید کسی که جوان است و در سنین پایین باشد، نمی تواند اداره کشور را به دست بگیرد بلکه باید جوانی پخته و باتجربه و صبور باشد حداقل سه ویژگی باید داشته باشد. یکی اینکه اهل بصیرت باشد و در راستای بصیرت افزایی خود و جامعه برای رسیدن به تمدن بزرگ الهی تمرین کرده باشد. دوم اینکه صبور و پخته باشد یعنی صاحب تدبیر و برنامه باشد همچنین تحمل سختی ها و انتقادها را داشته باشد. سوم اینکه باید آگاه، اسلام شناس و دین شناس باشد چراکه اگر نشناسد، نمی تواند ضوابط ارزشی و قرآنی را اجرا و عملیاتی کند؛ این سه ویژگی دست به دست هم که بدهند مدیریت یک جوان را شکل می دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا در جریان اصولگرایی چنین فردی با ویژگی های فوق وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر در مسیر مصداق نمی توانیم صحبتی کنیم یعنی مجموعه این مسائل را به طور مطلق در هیچ کس، نمی توان پیدا کرد اما به طور نسبی افرادی هستند.

سالک در پاسخ به این سوال که آیا جریان اصولگرایی، کاندیدایی که هم برنامه های اقتصادی قوی و هم توانایی دیپلماسی و مذاکره داشته باشد دارد یا خیر؟ عنوان کرد: به هر حال کسی که مدیریت کشور را در اختیار بگیرد باید از اقتصاد، فرهنگ، ارتباطات کشور اطلاع داشته باشد. چه بهتر که از تخصص لازم برخوردار باشد. توانایی مذاکره درست نیست باید گفت قدرت انعطاف در مقابل سیاست های بین المللی در راستای اجرای سیاست های جمهوری اسلامی و حفظ منافع ملی را داشته باشد، در واقع مذاکره معنای دیگری دارد.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا افرادی در جریان اصولگرایی حضور دارند که علاوه بر بحث اقتصادی در حوزه سیاست بین الملل هم توانا باشند؟ اشاره کرد: بله به صورت نسبی هستند. تعیین مصداق زود است نمی دانم چه کسی می آید که بخواهم قضاوتی داشته باشم.

او در این باره که سعید جلیلی و غیره مطرح هستند، گفت: اینها گمانه زنی هستند هنوز ظهور و بروز خارجی ندارد.

نماینده پیشین مردم قم در مجلس در این باره که برخی منتظرند ببینند رییسی یا قالیباف وارد انتخابات خواهند شد یا خیر؟ تصریح کرد: بنده مخالف ورود این دو نفر هستم؛ رییسی، کارش را در قوه قضاییه آغاز کرده، قالیباف هم همینطور. خالی کردن صحنه، بدین معنا که فرد یا افراد دیگری هست درست نیست. این دو نفر باید به کار و وظیفه خود بپردازند هنوز مجلس به یک سال خود نرسیده کجا می خواهند بروند؟!

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
  • منبع خبر : برنا