«نامزد حزبی» موتلفه در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر رأی خواهد آورد؟ +جدول
«نامزد حزبی» موتلفه در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر رأی خواهد آورد؟ +جدول
قدیمی ترین حزب اصولگرا گویا قرار است باز هم با کاندیدای حزبی وارد انتخابات ۱۴۰۰ شود، اما کاندیدای موتلفه آیا شانسی برای رأی آوری در اولین رقابت انتخاباتی قرن جدید خواهد داشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حزب موتلفه قدیمی ترین حزب جمهوری اسلامی ایران است و مانند اعضایش سن و سال بالایی دارد. تشکیلاتی که از همان سال ۱۳۴۲ با شروع نهضت انقلابی با دورهم جمع شدن بازاری های مذهبی که با گروه های انقلابی از جمله فداییان اسلامی همکاری می کردند،  شکل گرفت. بعد از انقلاب فعالان این گروه سیاسی در حزب جمهوری اسلامی ادغام شدند اما پس از انحلال حزب جمهوری اسلامی با هویت قبلی خود فعالیت سیاسی را ادامه دادند.

حزب موتلفه از سال ۶۶ در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری یا کاندیدا معرفی کرده یا پشت کاندیداهای خاصی قرار گرفته است. باسابقه ترین حزب اصولگرا بار دیگر می‌خواهد با نامزد اختصاصی در انتخابات ۱۴۰۰ وارد شود. حسن غفوری‌فرد از اعضای موتلفه گفته؛ «حزب ما در تلاش است تا با گزینه واحدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حضور پیدا کند و در حال صحبت های مقدماتی هستیم، امیدواریم که برنامه‌ها به خوبی صورت گیرد و با مشورت های درست و منطقی و البته نظرسنجی به نتیجه خوبی برسیم. : او البته می گوید: هنوز فرد خاصی برای انتخابات امسال مشخص نشده اما قطعا حزب موتلفه در آینده نامزد معرفی می‌کند. رویه ای که در انتخابات ۹۶ هم از سوی این حزب دنبال شد.

نامزد حزبی و حمایت از نامزد غیرخزبی

در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری موتلفه‌ای ها ۹ بار بخت خود را در انتخابات آزموده اند و با کاندیدای حزبی وارد گود رقابت شده اند، جالبتر آنکه گاهی اوقات نیز در انتخابات نامزد حزبی داشتند اما در لحظه آخر از نامزد غیرحزبی حمایت می‌کردند. نمونه اش انتخابات سال ۹۶ بود که مصطفی میرسلیم از اعضای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری وارد میدان شد اما تشکیلات حزب ترجیح داد از کاندیداتوری ابراهیم رئیسی حمایت کند.

اما این تنها باری نبود که موتلفه از نامزدهای خودی رویگردان می‌شد. موتلفه در شش دوره از این انتخابات کاندیدای حزبی نداشته است اما در دوره های دوم و سوم با بیش از یک کاندیدای حزبی وارد میدان شده است، آنچنان که در جریان دومین انتخابات ریاست جمهوری در مردادماه سال ۶۰، موتلفه‌ای هایی که در قالب حزب جمهوری اسلامی فعالیت می‌کردند از شهید محمدعلی رجایی نامزد حزب جمهوری حمایت کردند اما سید علی‌اکبر پرورش و حبیب‌الله عسگراولادی نیز با رجایی به رقابت پرداختند.

در مهرماه سال ۶۰ بعد از ترور شهید رجایی که بار دیگر باید انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شد سیدعلی اکبر پرورش و حسن غفوری فرد به عنوان نامزدهای حزب معرفی شدند و البته سیدرضا زواره‌ای هم که موتلفه‌ای بود مورد حمایت آنها واقع نشد. موتلفه ای ها در این انتخابات سه کاندیدا داشتند،  این در حالی بود که تعداد کل کاندیداها چهار نفر بود. نفر چهارم آیت الله سیدعلی خامنه ای نامزد حزب جمهوری بود؛ حزبی که به نوعی هویت جدید موتلفه‌ای ها به شمار می‌رفت.

به وقت خداحافظی با ریاست جمهوری

این اتفاق در سال۶۶ نیز رخ داد؛ موتلفه‌ای ها بازهم حبیب‌الله عسگر اولادی را به مصاف رقابت با آیت الله خامنه ای ‌فرستادند. اما آنها هیچ گاه پیروز نشدند. سهم آرای همه نامزدهایی که هویت موتلفه‌ای داشتند روی هم رفته در دومین انتخابات ریاست جمهوری به پنج و در انتخابات سوم به سه درصد نمی‌رسید. شاید همین ها باعث شد که آنها پرونده معرفی کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری را ببندند و تا سال ۸۰ آن را کنار بگذارند. البته در این میان سیدرضا زواره‌ای در انتخابات ۷۶ نیز نامزد شده بود اما گویا حزب موتلفه خوش نداشت هیچگاه از او حمایت کند و او مانند نامزدی قبلی‌اش از حمایت موتلفه بی‌بهره ماند. خردادماه سال ۸۰ وقتی خاتمی برای رقابت در مرحله دوم ریاست جمهوری خود آماده می‌شد موتلفه خواست بار دیگر شانسش را امتحان کند و حسن غفوری‌فرد را به میدان فرستاد اما این بار آرای موتلفه‌ای‌ها از قبل کمتر بود. غفوری فرد با کمتر از نیم درصد از انتخابات کنار رفت.

رای موتلفه از نیم درصد تا پنج درصد

موتلفه بعد از انتخابات سال ۸۰، برای ۱۶ سال از عرصه انتخابات ریاست جمهوری کنار ماند و تنها به حمایت از کاندیداهای حاضر در صحنه روی آورد. تا آنکه مصطفی میرسلیم برای انتخابات سال ۹۶ اعلام‌ کاندیداتوری کرد، حضوری که پرحاشیه نیز شد و به دو دستگی در حزب بر سر حمایت از او یا حمایت از ابراهیم رئیسی منجر شد.

موتلفه‌ای‌های هیچ گاه این شانس را نداشتند که نامزد حزبی‌شان در انتخابات پیروز شود،  اینکه موتلفه با معرفی نامزد حزبی در انتخابات ۱۴۰۰ چه مقدار شانس دارد را شاید بتوان با نگاهی به آمار دوره‌های قبلی ریاست جمهوری فهمید. کمترین میزان آرای این حزب حدود نیم درصد بوده و بیشترین میزان آن به کمتر از پنج درصد می‌رسد. اما در این میان به نظر می‌رسد اگر آنها مایلند فردای انتخابات ۱۴۰۰ جشن پیروزی بگیرند باید راه دیگری انتخاب کنند. راهی که قبلا نیز آزموده اند؛ پیروزی‌های موتلفه به انتخابات‌هایی برمی‌گردد که با یک جریان سیاسی کلان وارد همکاری شده است، مانند همراهی با حزب جمهوری بر سر ریاست جمهوری محمدعلی رجایی یا هاشمی رفسنجانی در سال ۶۸.

در جدول زیر کاندیداهای مورد حمایت موتلفه و درصد آراء آنها در هر انتخابات آمده است؛

دوره

تاریخ انتخابات

تعداد کل آرا

تعداد کاندیداها (در روز انتخابات)

تعداد نامزدهای موتلفه

نامزدهای حزبی موتلفه

تعداد آرا

درصد آرا

نامزد مورد حمایت

پیروز انتخابات

تعداد آرای پیروز انتخابات

درصد آرای پیروز

اول

۵ بهمن ۵۸

۱۳ میلیون و ۹۹۴ هزار و ۸۱۴

۹۶

جلال‌الدین فارسی

ابوالحسن بنی صدر

۱۰ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۳۳۰

۷۶.۵ درصد

دوم

۲۰ مرداد ۶۰

۱۴ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۴۹۳

۴

۲

سید علی‌اکبر پرورش

۳۳۹ هزار و ۶۴۶

۲.۶۷ درصد

محمدعلی رجایی

محمدعلی رجایی

۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰

۹۰ درصد

حبیب‌الله عسکراولادی

۲۴۹ هزار و ۴۵۷

۱.۷۲ درصد

سوم

۱۰ مهر ۶۰

۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۵

۴

۳

سید علی‌اکبر پرورش

۳۴۸ هزار و ۲۹۴

۲ درصد

سید علی‌اکبر پرورش و حسن غفوری‌فرد

آیت الله سیدعلی خامنه ای

۱۵ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۷

۹۴.۵ درصد

سید رضا زواره‌ای

۷۷ هزار و ۷۹۸

۰.۵ درصد

حسن غفوری‌فرد

۶۱ هزار و ۸۰۵

۰.۴ درصد

چهارم

۲۵ مرداد ۶۴

۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷

۳

۱

حبیب‌الله عسکراولادی

۲۸۷ هزار و ۱۱۳

۱.۹۵ درصد

حبیب‌الله عسگراولادی

آیت الله سیدعلی خامنه ای

۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲

۸۵ درصد

پنجم

۶ مرداد ۶۸

۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۶۲

۲

اکبر هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی

۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۲۸

۹۴ درصد

ششم

۲۱ خرداد ۷۲

۱۶میلیون و۷۹۶ هزارو۷۸۷

۴

احمد توکلی و عبدالله جاسبی

اکبر هاشمی رفسنجانی

۱۰میلیون۵۶۶ هزارو۴۹۹ رأی

۶۳ درصد

هفتم

۲ خرداد ۷۶

۲۹ میلیون۱۴۵هزارو۷۴۵

۴

۱

سیدرضا زواره‌ای

۷۷۲ هزار و ۷۰۷

۲٫۶۵ درصد

علی‌اکبر ناطق نوری

سیدمحمد خاتمی

۲۰میلیون۱۳۸هزارو۷۸۴

۶۹ درصد

هشتم

۱۸ خرداد ۸۰

۲۸میلیون و۱۵۵هزارو۹۶۹

۱۰

۱

حسن غفوری‌فرد

۱۲۹هزار و ۲۲۲

۰٫۴۶ درصد

حسن غفوری‌فرد

سیدمحمد خاتمی

۲۱میلیون و۶۵۹ هزار و۵۳ رأی

۷۷ درصد

نهم

۳ تیر ۸۴

۲۷ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۲۵۳

۷

علی لاریجانی

محمود احمدی نژاد

۱۷ میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۸۲

۶۱.۷ درصد

دهم

۲۲ خرداد ۸۸

۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱

۴

محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی نژاد

۲۴ میلیون ۵۹۲ هزار و ۷۹۳

۶۲.۴ درصد

یازدهم

۲۴ خرداد ۹۲

۳۶ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۵۳۸

۶

علی‌اکبر ولایتی

حسن روحانی

۱۸ میلیون ۶۱۳ هزار و ۳۲۹

۵۰٫۷ درصد

دوازدهم

۲۹ اردیبهشت ۹۶

۴۱ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۸۵

۴

۱

مصطفی میرسلیم

۴۷۸ هزار و ۲۶۷

۱.۱۶ درصد

سید ابراهیم رئیسی

حسن روحانی

۲۳ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۶۵۲

۵۷٫۱ درصد

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
  • منبع خبر : خبرآنلاین