چهره‌های سیاسی در تکاپوی گرم کردن تنور انتخابات
چهره‌های سیاسی در تکاپوی گرم کردن تنور انتخابات
چهره‌های سیاسی به تکاپو افتاده‌اند تا خودشان یا افرادی از حزبشان را آماده کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ کنند؛ انتخاباتی که می‌بایست در آن بستر حضور سلایق مختلف فراهم شود زیرا در آن صورت مردم حضور پیدا خواهند و می‌توان شاهد انتخابات با مشارکت بالا بود.

کمتر از ۱۱ ماه دیگر به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در سال ۱۴۰۰ زمان باقی است و برخی گروه‌ها و جریانات سیاسی و همچنین افراد و چهره ها، اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی خود را از هم اکنون کلید زده اند و هر روز هم خبر جدیدی در خصوص این فعالیت‌های انتخاباتی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به گوش می‌رسد.  در این خصوص به منظور بازتاب دیدگاه‌ها و نظرات منعکس شده در رسانه‌های گروهی در این مجمل، مطالب مربوط به انتخابات ریاست جمهوری به صورت گزیده‌وار انتخاب و گردآوری شده است.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

انتخابات پرشور ۱۴۰۰

روزنامه آرمان ملی در گفت و گو با حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی می نویسد: یکی از راه‌های خروج از این بن‌بست شکل گرفتن انتخاباتی پر شور و رقابتی است. چهار نحله فکری در ایران وجود دارد اصلاح‌طلبان، اصولگرایان، پایداری‌ها و اعتدالیون که باید از هر چهار گروه شخصیت‌هایی که سابقه روشنی در مدیریت دارند به میدان بیایند. انتخاباتی پرشور می‌تواند بن بست‌ها را بشکند این مساله بارها در ایران تجربه شده است. در پایان دوره مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی بسیاری از سفرا ایران را ترک کرده بودند و روابط ما گره خورده بود. بعد از برگزاری انتخابات دوم خرداد ۷۶ بسیاری از روابط کشور بازسازی شد. در ۸۴ روابط ما با غرب بعد از داستان هسته‌ای و بعد از توافق نامه سعدآباد بستر بهبود بیشتر شرایط فراهم شده بود که با انتخاب احمدی‌نژاد این امکان از دست رفت. بر سر کار آمدن آقای‌روحانی در سال ۹۲ شرایطی فراهم کرد که برجام به‌وجود آمد. می‌توان این موارد را برای مردم توضیح داد ما که به‌دنبال حل و فصل مسائل خود نیستیم مساله حل مشکلات مردم است و باید انتخابات رقابتی و پرشوری برگزار کرد.

پایگاه خبری اعتماد آنلاین در گفت و گو با حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا می آورد: اینکه برخی از روی کار آمدن رئیس‌جمهوری تندرو حرف می‌زنند و به زعم خود دلیل‌هایی هم می‌آورند، تعبیری غلط در راستای سیاه‌نمایی است. در چنین شرایطی گروهی که با روحیه انقلابی غریبه هستند و به خوبی می‌دانند کار دست انقلابی‌ها خواهد افتاد، با تبلیغاتی منفی و مطرح کردن رئیس‌جمهوری تندرو سعی دارند نیروهای جهادی را از ورود به عرصه انتخاباتی دلسرد کنند تا آنها برای کمک به نظام اسلامی وارد میدان عمل نشوند. گروهی مجدانه می‌کوشند تا به طریقی نظام را از مسیر اصلی‌اش خارج کنند و به همین دلیل برای سیاه‌نمایی انرژی زیادی صرف می‌کنند. آنها باید بدانند که محال است نیروهای جهادی لحظه‌ای دلسرد شوند و کوتاه بیایند و ان‌شاءالله انتخابات ۱۴۰۰ کشور را به اصل انقلاب برمی‌گرداند.

خبرگزای ایلنا در گفت و گو با جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب آورد: پیش از اینکه جریان اصلاح‌طلب با مشکلات و موانعی برای حضور در انتخابات مواجه باشد، این کلیت جامعه است که امروز از انتخابات پا پس کشیده و ناامید شده‌اند. این دلسردی مشکلی است که باید توسط نهادهای حاکمیتی نسبت به آن علاج‌سنجی شود و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد و فضایی فراهم نشود که مردم احساس کنند که با حضور در انتخابات می‌توانند برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند، تغییری حاصل نخواهد شد. لذا اگر قرار باشد که انتخابات آینده هم طبق همان روال گذشته که در انتخابات مجلس اخیر شاهد بودیم اتفاق بیفتد، قاعدتا هیچ اتفاق خاصی در انتخابات آینده رخ نخواهد داد و هیچ کاری هم از اصلاح‌طلبان ساخته نیست. اگر حاکمیت تجدیدنظر کند و شرایطی را فراهم کند که این اعتقاد در ذهن مردم تغییر کند و احساس کنند که نظر و رای آن‌ها در سرنوشت‌شان تاثیرگذار است و همچنین بستر حضور سلایق مختلف در انتخابات فراهم شود، در آن صورت مردم حضور پیدا خواهند و می‌توانیم شاهد انتخابات با مشارکت بالا باشیم. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان هم می‌توانند کاندیدای تمام عیار خود را داشته باشند و مردم هم با مشارکت قابل توجه در عرصه حضور داشته و از میان سلایق مختلفی که فرصت در انتخابات یافته‌اند، انتخاب خواهند کرد.

اصلاح طلبان و انتخابات ۱۴۰۰

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم فرزانه ترکان فعال سیاسی اصلاح طلب می آورد: اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ برنامه‌های بسیاری دارند و از هم‌اکنون درصدد هستند تا بتوانند تاثیرگذاری بالایی در این عرصه از خود به نمایش بگذارند. با این حال با توجه به محدودیت‌هایی که شورای نگهبان وضع می‌کند و فیلترهایی که برای انتخابات مجلس، شوراها و ریاست‌جمهوری طی می‌شود، بسیاری امیدوار نیستند که بتوانند منتخب خودشان را وارد عرصه انتخابات و کاندیداتوری کنند. این جو منفی‌ که برخی فکر می‌کنند نمی‌توانند در این جریان اثرگذار باشند، باعث می‌شود که شوق مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای و برگرداندن آن شور سابق به انتخابات ریاست‌جمهوری کمرنگ شود. اگر قرار باشد که در انتخابات ۱۴۰۰ مشارکت حداکثری داشته باشیم و مردم حضور پرشوری داشته باشند، اولا باید احساس کنند که محدودیت‌های سختی وجود ندارد و اجازه حضور چهره‌های مختلف با تفکرات مختلف در انتخابات داده شود. ثانیا اینکه افرادی که می‌خواهند وارد این عرصه شده و کاندیدا بشوند، باید حرف‌های تازه برای گفتن داشته باشند و از شعار دادن بیهوده پرهیز کنند.

کرونا و انتخابات ۱۴۰۰

خبرگزاری ایسنا در گفت و گو با جلال جلالی‌زاده فعال سیاسی می نویسد: کرونا به شدت بر فضای سیاسی کشور تاثیر گذاشته است. اکنون جلسات سیاسی و حزبی تعطیل است و اگر جلساتی در فضای مجازی هم باشد تاثیر زیادی ندارد. جلسات علمی و آموزشی تشکل‌ها هم تعطیل شده است. کرونا حتی بر همفکری و تبادل آرا و افکار هم تاثیر گذاشته است. اگر این بیماری همین گونه پیش برود و کنترل نشود، بر انتخابات ریاست جمهوری هم تاثیر می‌گذارد و موجب ایجاد یک فضای سیاسی سرد می‌شود؛ زیرا مردم جرأت نمی‌کنند دور هم جمع شوند و تبادل آرا داشته باشند و اگر شرایط همین گونه باشد شاید امکان سفرهای استانی و جلسات تبلیغاتی فراهم نشود و تنور انتخابات گرم نشود. مردم زمانی با شور و شوق در فعالیت‌های سیاسی شرکت می‌کنند که از نظر مادی و اقتصادی مشکلی نداشته باشند. اما وقتی دچار مشکلات معیشتی باشند دیگر فرصتی برای پرداختن به مسائل سیاسی ندارند. با توجه به وضعیتی که پیش آمده، مردم دیگر رغبت زیادی برای مشارکت سیاسی ندارند، زیرا بسیاری از خانواده‌ها با بیماری کرونا درگیر هستند و از حضور در اجتماعات پرهیز می‌کنند. البته اگر شرایط تغییر کنند شاید گرایش مردم هم نسبت به مسائل سیاسی عوض شود.

رسانه‌های اصولگرا

عمق بخشی به انتخابات ۱۴۰۰

خبرگزاری فارس در گزارشی می نویسد: محمد ناظمی اردکانی دبیرکل جامعه اسلامی مدیران ضمن انتقاد از وضعیت رنج‌آور مدیریت در دستگاه اجرایی کشور از مسئولین کمیته‌های ۲۲گانه درخواست کرد تا با احصاء سرفصل‌های برنامه‌ای مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، اسناد بالادستی و سیاست‌های کلی نظام نسبت به تدوین برنامه دولت سیزدهم اقدام کنند. ناظمی اردکانی عمق بخشی به انتخابات سال ۱۴۰۰ با انجام اقدامات برنامه محور، به‌دور از رویکردهای سطحی و تخریبی مورد تاکید قرار داد و افزود: زمینه‌سازی برای مشارکت حداکثری و استفاده از نظرات افکارعمومی آحاد جامعه برای رسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی یک امر لازم و مورد نیاز است.

کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

پایگاه خبری خبر آنلاین در گفت و گو با محمد سلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نوشت: شورایعالی سیاستگذاری باید برای بررسی استعفای چند نفر از اعضای خود یک جلسه تشکیل داده و خروجی آن را نیز رسانه‌ای کند. زیرا مردم حق دارند از آینده کاری اصلاح طلبان در ذیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان مطلع شوند. آینده شورایعالی سیاستگذاری را معطوف به انتخاب جایگزین عارف نکنیم. اصلاح طلبان تلاش کنند حلقه‌های مشورتی خود را افزایش داده؛ تا برای انتخابات ۱۴۰۰، بار دیگر گروه‌های سیاسی که در عضویت «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» هستند و یا خارج از این ساختار فعالیت می‌کنند را گرد هم بیاورند. اصلاح طلبان باید مقدمات حضور حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را فراهم کنند. اصلاح طلبان نگران کاندیدا برای ۱۴۰۰ نیستند بلکه مشکل اصلی اصلاح طلبان نگاه متفاوت شورای نگهبان است.

دولت و سال انتخابات

خبرگزاری فارس در گفت و گو با محمّد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات آورد: امسال سال آخر دولت است و رئیس‌جمهور طبق قانون اساسی بعد از سال هشتم تعویض می‌شود و رئیس‌جمهور فعلی در انتخابات جدید نخواهد بود. در یکسال باقی‌مانده از عمر دولت نیز عمدتاً فضا انتخاباتی است و در حال حاضر، همه به این فکر می‌کنند که آینده کشور در ۱۴۰۰ در قوه مجریه به دست چه کسی سپرده می‌شود.